Infekční nemoci

Pneumokokové onemocnění

Jitka Suchánková
16.10.2012

Častým původcem nejrůznějších respiračních onemocnění u dětí bývá tzv. pneumokok. Překvapivě rychlé a útočné vpády pneumokokových infekcí jsou po celém světě podstatnou příčinou úmrtnosti dětí. Původce pneumokokových infekcí je Streptococcus pneumonie. Tato bakterie je významným lidským patogenem, byla označena hlavní příčinou pneumonie a je předmětem mnoha studií o imunitě.

První zmínka o objevu etiologického původce, který způsobuje pneumonie, sahá do roku 1880. Významná jsou v tomto případě dvě jména odborníků, a sice francouzský biolog, chemik a lékař Louis Pasteur a nezávisle na něm také americký vojenský lékař George Sternberg.

Streptococcus pneumonie způsobuje nejenom pneumonie, ale i další pneumokokové infekce, například sinusitidu, meningitidu, zánět středního ucha, osteomyelitidu, sepsi, septickou artritidu, endokarditidu, mozkový absces a spoustu dalších onemocnění. Je také nejčastější příčinou bakteriální meningitidy. Pneumokoková pneumonie je velice častá u velmi mladých a velmi starých lidí.

Klinické syndromy u dětí

Infekce horních cest dýchacích

  • Akutní mezotitida – u dětí s akutní infekcí horních cest dýchacích se objeví horečky a bolesti ucha se ztrátou sluchu. Bubínek je překrvený, může se vyskytnout hnisavý výtok z ucha.
  • Akutní mastoiditida – je to komplikace mezotitidy, objevuje se nejčastěji u dětí do 2 let. Projevuje se jednostranným bolestivým prosáknutím a zarudnutím ucha s nápadným odchlípením ušního boltce. Onemocnění se dále projevuje horečkou, zhoršením sluchu, výtokem z ucha a poměrně častý může být i absces.
  • Akutní purulentní sinusitida – opět je provázena horečkou, dále bolestí hlavy, palpační citlivostí a otokem nad postiženým místem. Může se projevovat i bolestí zubů. Nosní sekret je hnisavý a stéká po zadní stěně nosohltanu, což může způsobovat kašel. Závažné komplikace jsou: meningitida, trombóza kavernózního sinu, neuritida a absces očnice.
  • Pneumokoková bakteriémie – klinicky se projeví horečkou se známkami lehké infekce horních cest dýchacích, zánětem membrány bubínku, zarudnutím nosohltanu nebo mírným zastřením paranazálních dutin.

Invazivní pneumokoková onemocnění

  • Pneumokoková pneumonie – vyskytuje se obvykle v zimě, pneumokoky pronikají z horních cest dýchacích do plic. Je třeba nasadit včasnou léčbu antibiotiky.
  • Pneumokoková meningitida – je typičtější pro dospělé pacienty. Příznaky – horečka, ztuhlá šíje, zvracení, poruchy vědomí. Mohou zůstat následky jako poruchy sluchu, zraku a psychomotorická retardace.
  • Pneumokoková sepse – je to generalizovaná zánětlivá reakce organismu na přítomnost pneumokoka v krvi. Příznaky – tachypnoe, tachykardie, zimnice, třesavka, horečka. Septický šok vede k selhání orgánů.
  • Pneumokoková artritida – projevuje se typickými příznaky zánětu kloubů, bolestivostí, omezení hybnosti, zarudnutím. Převažuje postižení kyčelního nebo kolenního kloubu.
  • Pneumokoková endokarditida – u dětí se vyskytuje vzácně, má na svědomí větší úmrtnost.
  • Pneumokoková peritonitida – vyskytuje se u dětí s nefrózou nebo cirhózou jater a u dívek s pánevními infekcemi.

Očkování proti pneumokokovým nákazám se doporučuje pacientům oslabeným jinou kardiovaskulární, jaterní nebo chronickou respirační nemocí, pacientům s cukrovkou, HIV infekcí, asplenií, likvoreou, anémií, malignitou apod.

Autor: Jitka Suchánková

Ošetřování předkožky nejmenších chlapců
Čich a vnímání vůní

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Ošetřování předkožky nejmenších chlapců
Péče o dítě

Ošetřování předkožky nejmenších chlapců

12.10.2012

Kolem ošetřování předkožky nejmenších chlapců je řada nejasností. Neinformované jsou nejen maminky či babičky, ale bohužel i někteří lékaři. Ač rozměrem nevelká, dokáže předkožka p ...