Infekční nemoci

Kampylobakterióza

Milena Mocková
07.09.2012

Skrytá hrozba. Tak by se dala nazvat kampylobakterióza, která obsadila první místo mezi potravinovými nákazami. Je daleko nebezpečnější než salmonela. Co to vlastně je za onemocnění?

Kampylobakterióza je v současné době nejčastěji hlášeným infekčním onemocněním potravinového původu. Nepřenáší se kapénkovou infekcí, ale pouze stolicí. Původcem je bakterie, která se běžně vyskytuje v zažívacím traktu drůbeže a volně žijících ptáků, kterým nepůsobí žádné problémy.

Člověk se nejčastěji nakazí ze syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného drůbežího masa a nepasterovaného „syrového“ mléka.

Příznaky a léčba kampylobakteriózy

Onemocnění je provázeno průjmem, bolestmi břicha, zvracením a horečkou. Stolice může být vodnatá, hlenovitá a někdy s příměsí krve.

U lidí s potlačenou imunitou může kampylobakteriální infekce vyvolat závažná systémová onemocnění, např. artritidu. Inkubační doba je v rozmezí 2 – 7 dní.

Základem léčby, při které většina nemocných zůstává v domácí izolaci, je dietní režim a dodávání tekutin. Na kampylobakterii také zabírá kyselé. Ideální je proto podávat kysané zelí, které je zdrojem vitaminů. Pro co nejrychlejší spravení střevní mikroflóry je dobré podávat laktobacily.

Na lůžková oddělení jsou přijímány jen těžší stavy, kdy ztrátou tekutin hrozí metabolický rozvrat a nemocného se nedaří "zavodnit" ústy, a nemocní v septickém či jinak komplikovaném stavu.

Jak se vyhnout nákaze

Největší nebezpečí při nedodržení hygieny v domácím pracovním prostředí. Na syrové maso by měl sahat jen ten, kdo právě vaří. Děti mohou pracovat třeba se zeleninou, ale syrové drůbeží maso jim do rukou nepatří.

V ledničce by mělo být syrové drůbeží maso uloženo tak, aby bylo oddělené od uvařených pokrmů. Maso by mělo být správně tepelně upraveno, aby šlo dobře od kosti a nikde nebyla krev.

Nenechávejte sahat děti na syrové drůbeží maso ani v obchodě. Nejde ale pouze o maso samotné. Hygienické zásady by se měly dodržovat také u nožů a prkének na krájení. Ideální je obojí umýt v myčce na vysoký teplotní stupeň. V každé domácnosti by také měla být zvláštní prkénka na syrové maso a na ostatní potraviny.

Po práci se syrovým drůbežím masem si důkladně omyjte ruce teplou vodou a dezinfekčním mýdlem.

 

Máte zkušenosti s touto velice nepříjemnou potravinovou nákazou? Slyšeli jste již o této nemoci?

Autor: Milena Mocková

Není cukr jako cukr - umělá sladidla
Plicní embolie

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Okultismus
Alternativní medicína

Okultismus

29.09.2012

Slovo “okultismus“ pochází z latiny a znamená to, co je skryto, nebo utajeno. Je to nauka, či jinak řečeno duchovní věda, spojená se zvláštními schopnostmi a nadsmyslovými jevy, kt ...

Dítě v posteli - ano, či ne?
Péče o dítě

Dítě v posteli - ano, či ne?

10.09.2012

Příručky radí důslednost a malé noční návštěvníky nekompromisně poslat zpátky do jejich postýlky. Kdo z nás to zažil, ví, že se tím docílí jenom pláče, a nevyspíte se ani vy ani va ...

Mozkové krvácení
Mozkové krvácení

Mozkové krvácení

05.09.2012

Mozkové krvácení patří mezi onemocnění nervového systému, léčí jej lékařský obor neurologie. Dalšími názvy tohoto onemocnění jsou např. nitrolebeční krvácení, mozková mrtvice, cévn ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...