Infekční nemoci

Je třeba se obávat černého kašle?

Jitka Suchánková
02.12.2013

Černý kašel známe z vypravování našich prababiček a taky z předválečné a válečné literatury. Bylo to tehdy často smrtelné onemocnění. Léčilo se podomácku medem z pampelišek. Dlouhá léta to vypadalo, že je to onemocnění minulosti, ale letošní rok znovu udeřilo mocnou silou.

Zdá se, že do konce roku bude statisticky hlášených nemocných černým kašlem téměř 1000 lidí. Není to zhoršení zdravotní situace jen v naší republice, stejný neblahý posun je evidován i v Německu, v Rakousku nebo v USA.

Co to je tzv. černý kašel?

Černý nebo také dávivý kašel (lat. pertuse) způsobuje bakterie Bordetella pertusis. Je to vysoce infekční bakteriální onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí. Jediným zdrojem nákazy je člověk. Nakažený člověk je infekční a může nakazit další lidi až po dobu 100 dní.

Příznaky černého kašle

Napřed mikrob osídlí nos a nosohltan a postižený začíná kašlat. To trvá zhruba týden. Antibiotikum podané v tomto období počínající nemoci ji může bezpečně zastavit. V další fázi nemocného postihují prudké záchvaty velmi dráždivého, suchého, štěkavého či kokrhajícího kašle. Ty bývají doprovázeny dušností, dávením a zvracením. Často přepadávají nemocného v noci. Záchvaty jsou velmi vyčerpávající. Tato záchvatová fáze trvá přibližně 4 až 8 týdnů, kdy už antibiotikum nepomáhá. Po této době kašel postupně mizí.

V některých případech ale černý kašel může proběhnout jen jako slabý zánět horních cest dýchacích a projeví se pak pouze lehkým, zato dlouhodobým pokašláváním.

Očkování proti černému kašli

Děti jsou v kojeneckém věku povinně očkované tzv. hexavakcínou, která je přeočkována v předškolním věku a dále pak ve věku 10 až 11 let. Toto poslední očkování je však zavedeno až od roku 2009. Očkování chrání před černým kašlem (a dále před záškrtem, tetanem, hepatitidou B, dětskou obrnou a haemophilem influenzae) 3 až 12 let a je doporučováno i v dospělém věku. To už ale závisí na dobrovolnosti každého jedince.

Léčba černého kašle

Na černý kašel zabírají antibiotika pouze v případě, že jsou nasazena v prvních dnech nemoci. Pokud se podají později, nepomohou, ale aspoň zabrání vzniku komplikací, což mohou být nemoci očních spojivek, krvácení z nosu, otok obličeje, zánět plic, hnisavý zánět středouší, křeče, nechutenství apod. Při záchvatech kašle se doporučuje zvlhčovat vzduch v místnosti.

Autor: Jitka Suchánková

Závislost na počítačových hrách
1.prosince je Světový den AIDS

Další články

Jizvy a jejich odstranění
Nemoci a léčba

Jizvy a jejich odstranění

06.11.2013

Jizvy na našem těle, ať už vznikly po úrazu, popálením nebo po operačním zákroku, jsou regenerační reakcí organismu na jeho poškození, kdy má dojít k zacelení rány a k vytvoření no ...