Infekční nemoci

Co jsou rotaviry

Veronika Moreira Tůmová
02.03.2011

Rotaviry jsou velmi odolné a rychle se množící sezónní viry, způsobující potíže malým dětem, ale i dospělým. Jsou nejčastější příčinou průjmů a zvracení, ale mnohdy také hospitalizace malých a nejmenších dětí.

Jde o viry, které se dostanou do těla většinou orální cestou, z kontaminovaných předmětů, jako jsou hračky a jiné věci. Malé děti, které stráví většinu času “ochutnáváním“ všeho, co je v jejich dosahu, jsou proto přirozeně nejohroženější skupinou.

Gastroenteritida

Gastroenteritida je název pro onemocnění akutními průjmy a zvracením malých dětí, způsobené právě rotaviry, které napadají sliznici trávicího systému. Uniknout se jim dá bohužel jen těžko, zvlášť když dítě začne navštěvovat školku a jiné kolektivy.

Nejvíce případů těchto onemocnění se však podle statistik vyskytne už před druhým rokem života dítěte, dále pak do pěti let.

Pro snížení rizika onemocnění gastroenteritidou je důležitá častá hygiena rukou a také čistota hraček a všeho, s čím dítě přichází nejčastěji do styku.

Příznaky a prevence

K hlavním příznakům patří časté zvracení, vodnatý průjem trvající přibližně týden, ale i horečky, křeče a bolesti v břišní oblasti.

U těžších případů bývá nebezpečí dehydratace z důvodu častého zvracení a velmi tekuté stolice, čímž dochází k rychlému odvodňování organismu. Je proto velmi důležité doplňovat pravidelně tekutiny v průběhu nemoci i v případě častého zvracení. U těžších případů této infekce či při jakýchkoli pochybnostech je lepší navštívit lékaře.

Přibližně do týdne by měla rotavirová infekce odeznít. Přísná hygiena je velmi důležitá, ale je to jen částečná prevence, tou nejspolehlivější a velmi doporučovanou je očkování.

Očkování – vakcína Rotarix

Od roku 2006 je v Evropě registrována vakcína Rotarix, první vakcína proti rotavirovým gastroenteritidám. Očkování patří k nadstandardním, není tedy hrazeno pojišťovnou. Skládá se ze dvou dávek a u nás se podává dětem mezi 9. a 24. týdnem věku. Látka je bezpečná i v kombinaci s povinnou vakcínou Infanrix Hexa nebo s nepovinnou vakcínou Synflorix proti onemocněním způsobeným pneumokokem.

Názory maminek na očkování vakcínou Rotarix se různí. Většinou se však s ohledem na jeho cenu (cca 3 300 Kč za obě dávky) shodují v tom, že z nabídky nepovinných očkování nepatří k nejdůležitějším, protože gastroenteritida, i když může být pro vaše dítě velmi nepříjemným zážitkem, nepředstavuje infekci ohrožující život nebo zanechávající trvalé následky. V každém případě je rozumné poradit se s pediatrem a vyslechnout jeho odborné argumenty.

Autor: Veronika Moreira Tůmová

Gynekolog radí: pozitivní účinky Bioptronu v těhotenství a po porodu
Plísňová onemocnění kůže - dermatomykózy

Další články